Wycieczka na farmę

Nie tak dawno temu dominikowe starszaki wybrały się na wycieczkę do Goebbert’s Farm. Pojechaliśmy tam razem z naszymi wychowawczyniami oraz z chętnymi do pomocy rodzicami.
Na miejscu, najpierw udaliśmy się do „Sali kinowej” w której to zobaczyliśmy krótki film o farmie i jej początkach. Następnie udaliśmy się na przejażdżkę traktorem po polach uprawnych, na których widzieliśmy kukurydzę oraz dynie. Po drodze zaglądnęliśmy na podwórko halloweenowych strachów. Jednak takie strachy nam niestraszne! Starszaki bowiem  miały z nich duży ubaw ☺ Następnie, podzieleni na mniejsze grupy, wraz z opiekunami, udaliśmy się na zwiedzanie farmy. Zobaczyliśmy mnóstwo zwierząt – zarówno tych egzotycznych jak i domowych. Podczas kolejnego punktu naszej wycieczki mogliśmy wybrać  sobie 2 dowolne dynie oraz kolbę kolorowej kukurydzę. Był to prezent od Goebbert’s Farm, który każdy mógł zabrać ze sobą do domu. Gdy nadszedł czas na upragniony lunch, szybko  umyliśmy rączki i zasiedliśmy do stołu by zaspokoić nasze burczące z głodu brzuszki. Najedzeni, z głową pełną pięknych wspomnień, byliśm gotowi by wracać do przedszkola aby nieco odpocząć.
Już nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki!

 

Planowana wycieczka zostaje odwolana

Pragniemy poinformowac, ze ze wzgledu na zle warunki pogodowe , planowana na dzisiaj wycieczka zostaje odwolana.

Postaramy sie zorganizowac ja w pozniejszym terminie

przepraszamy

Camping

W minionym tygodniu dwie najstarsze grupy przedszkolaków – fioletowa i niebieska – pojechały na kemping. Około godziny 9:30 przyjechał po nas szkolny autobus, który zawiózł nas do Wildwood Nature Center w Park Ridge.  Na miejscu czekały na nas panie, które podzieliły nas na dwie grupy abyśmy mogli swobodniej poruszać sie po terytorium parku. Pod nazdzorem swoich opiekunów dzieciaki mogły upiec sobie kiełbaske przy prawdziwym ognisku, spacerować po parku pomiędzy stawami i łąkami oraz bawić się w labiryncie. Ponadto, mogliśmy zobaczyć jakimi zwierzętami opiekują się pracownicy z tamtejszego ośrodka. Były to łasice, króliki, pieski preriowe, świnki morskie, różne rodzaje żółwii, węży, żab
oraz jaszczurek. W specjalnym terrarium były też i karaluchy, ale te cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem. Panie z Nature Center wyciągnęły z klatki łasicę oraz węża aby dzieciaki mogły
je dotknąć i powiedzieć czym różnią się od siebie te zwierzątka. Kolejnym i już ostatnim punktem naszej wyprawy kempingowej był lunch, którym dzieciaki zajadały się na świeżym powietrzu.
Po tak mile spędzonym przedpołudniu, nadszedł czas na powrót do przedszkola, a w nim – na chwilę odpoczynku. Ciekawe o czym tym razem śnili  nasi podopieczni…?

Nowy rok szkolny

Jak mówi stare, dobre przyszłowie „wszystko co dobre, szybko się kończy” – czas wakacji również. Zawitał już do nas wrzesień, a więc czas na zmiany! Spędzamy coraz mniej czasu na podwórku, przedszkolne sale zmieniają swój wystrój, mamy znacznie więcej zajęć niż przez ostatnie 2 miesiące. Dlaczego? Ponieważ rozpoczęsliśmy nowy rok szkolny. Będzie to kolejny rok – choć dla niektórych pierwszy w przedszkolu – zabaw, nauki oraz pracy nad swoimi słabościami. Wiele dzieci rozpoczęło swoją przygodę w nowych grupach, z nowymi paniami. Choć czasami początki bywają trudne, jesteśmy pewni, że z dnia  na dzień będzie tylko lepiej, a przedszkole stanie się ich drugim, ukochany domem.

Codzień będziemy  uczyć się nowych, ciekawych rzeczy ale także utrwalać swoje dotąd już zdobyte umiejętności. Zawrzemy nowe przyjaźnie, bądź umocnimy te, które już są. Będziemy jeździć
na wycieczki, organizować imprezy przedszkolne oraz przedstawienia dla najbliższych. Postaramy
się aby podczas pobytu w naszej placówce nikt nie narzekał na nudę.

Nasze głowy są pełne pomysłów i już nie możemy się doczekać aż będziemy je wszystkie realizować! A z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego  naszym dzieciakom, rodzicom
oraz wychowawcom życzymy dużo energii i uśmiechu na każdy dzień. Powodzenia!

Okres wakacyjny w naszym przedszkolu

Ależ ten czas szybko pędzi! Dopiero co był czerwiec i żegnaliśmy z łezką w oku naszych niebieskich graduantów,  a już mamy sierpień i lato w pełni. Pogoda podczas tegorocznych wakacji dopisuje nam dużo bardziej niż w ubiegłych, dlatego mnóstwo czasu spędzamy na naszym podwórku. Często też chodzimy ochłodzić się troszkę podczas zabaw wodnych, które sprawiają nam bardzo dużo frajdy i radości. Co odważniejsi kończą pobyt na podwórku przemoczeni do suchej nitki, a ci bardziej ostrożni uważają aby czasami nie podejść zbyt blisko strumienia wody.

Czas wakacji to także czas, kiedy przychodzą do naszego dominikowego przedszkola nowi wychowankowie. Choć początki bywają różne i rano często ciężko rozstać się z ukochaną mamą, to po paru chwilach spędzonych z rówieśnikami na twarzyczkach nowych przedszkolaków pojawia się uśmiech. A nam o nic więcej, jak właśnie o ten szczery uśmiech nie chodzi.

Sierpień jest również miesiącem w którym zaczynamy gromadzić artykuły szkolne potrzebne nam do pracy na zbliżający się nowy rok szkolny. Dzięki nim będziemy mogli przygotowywać kolorowe prace plastyczne oraz uczyć się liczyć i pisać. Pragniemy w tym miejscu podziękować naszym kochanym rodzicom, którzy  – jak zwykle – stanęli na wysokości zadania.

Tak więc korzystajmy z tej pięknej pogody i cieszmy się ostatnimi tygodniami beztroskiej zabawy. Musimy porządnie naładować słonkiem swoje akumulatory, ażeby starczyło nam energii na zbliżającą się jesień.

Odwiedziny w lokalnej straży pożarnej

W  czartek (5/4/2017) dwie najstarsze grupy przedszkolaków  wybrały się na wycieczkę do Stacji Straży Pożarnej w Mount Prospect, żeby zobaczyć na własne oczy na czym polega praca prawdziwego strażaka. Dzięki  życzliwości tamtejszych pracowników mogliśmy nauczyć się paru podstawowych zasad bezpieczeństwa, które podczas pożaru mogą okazać się bardzo pożyteczne. Dzieciaki  dowiedziały się, jak bardzo szybko może rozprzestrzenić się w domu pożar, gdzie muszą pójść gdy wydostaną się z płonącego budynku oraz jak trzeba się zachować gdy ich ubranko zacznie płonąć. Ponadto dzieciaki nauczyły się, że szkodzący nam dym zawsze unosi sie do góry, a powietrze którym można oddychać znajduje się tuż przy samej podłodze. Pan strażak Marek przypomniał nam również, że podczas pożaru absolutnie nie możemy się nigdzie w domu chować, ale musimy podejść do okna i tam cierpliwie czekać na pomoc. Podczas naszej wycieczki uczestniczliśmy również w teatrzyku kukiełkowym. Pan Alarm opowiedział nam o tym jak bardzo ważne jest by w każdym domu znajdował się Smoke Detector, który informuje nas, że coś, gdzieś się pali. Był tam też pan Szop, który nauczył nas piosenki „Stay down – crawl out”, która przypomniała nam najbezpieczniejszy sposób na wydostanie się z płonącego pomieszczenia.

Gdy juz zbliżaliśmy sie do końca wycieczki, dwaj  panowie opowiedzieli nam o tym jak ważny jest numer telefonu 911, i że każdy – nawet dziecko – może tam zadzonić jeśli jest taka potrzeba, np.w razie pożaru, wypadku lub gdy jego mama/tata „nie chce się obudzić”. Jednak trzeba pamietać, że nigdy – przenigdy – nie wolno dzwonić pod numer 911 dla żartu! Gdy wyszliśmy na zewnatrz budynku, czekała tam na nas jeszcze jedna atrakcja – wóz strażacki. Mogliśmy zobaczyć z bliska co sie na nim znajduje i do czego wszytkie te narzędzia służą. Gdy tylko zrobiliśmy sobie wszyscy pamiątkowe zdjęcie, nadszedłczas powrotu do przedszkola. A tam czekał już na nas pyszny obiadek pani Uli i wygodne leżaczki.

Kolejna Wycieczka Autokarowa

Przyszed czas na kolejna relację z naszej dominikowej wycieczki. W czwartek, 6 kwietnia, grupy fioletowa i niebieska pojechały na wycieczkę do Kohl’s Children Museum. Po przypomnieniu sobie zasad bezpieczeństwa i tego jak należy zachowywać się w takich miejscach, okolo godziny 9 wsiedliśmy do autobusu szkolnego. Na miejscu czekała już pani, która zaprowadziła nas do pokoju gdzie mogliśmy zostawić swoje kurtki i lunch.  Z tego miejsca wyruszyliśmy na zwiedzanie muzeum w cztero lub pięcio osobowych grupch. Mieliśmy możliwość zrobić prawdziwe zakupy w „Whole Foods” oraz wcielić się w rolę kasiera. Mogliśmy przyglądać się naszym cieniom oraz oglądać swoje odbicie w śmiesznych lustrach. Mogliśmy tworzyć muzykę w Music Room oraz aranżować wystrój wnętrza w Art Room. Dzieciaki wcieliły się również w rolę budowniczych obsługujących koparkę, dźwig do przenoszenia cegieł oraz taczki. Naszym podopiecznym bardzo podobała się też myjnia samochodowa oraz mały plan miasta z autostradami. Część z dzieciaków miało również okazję pobawić się w wizażystów i pomalować swoje buzie, bądź buzię swojego przyjaciela. Bez  wiątpienia jedną z największych atrakcji  była zabawa w Water Room, gdzie ubrane w nieprzemakalne fartuszki dzieci mogły chlapać się we wodzie.

Przez cały tydzień poprzedzający nasz wyjazd uczyliśmy się w przedszkolu o Chinach. Dlatego też, głównym celem naszej wycieczki była wystawa poświęcona temu właśnie państwu. Nasi podopieczni
zobaczyli w muzeum typowe mieszkanie chińskiej rodziny, pojazdy jakimi się poruszają, ich ulubione potrawy oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Mieliśmy również możliwość uczestniczyć w paradzie smoka, w której nasze dzieciaki przebrane w chińskie stroje defiladowały przez całe muzeum grając na różnych instrumentach.  Pare minut po naszym przemarszu nadeszła pora lunchu, a nie jednemu z nas już o tej porze kiszki marsza grały.  Najedznie i zadowoleni z tak aktywnie i ciekawie spędzonego przedpołudnia, wróciliśmy autobusem na drzemkę do przedszkola. I choć pewnie nie wszyscy byli wstanie zaglądnąć w każdy kącik muzeum, to jesteśmy przekonani, że dzieciaki wrócą tam jeszcze nieraz.

Dzień Naszego Patrona

Choć niestety wiosny za oknem jeszcze nie widać, to nasze przedszkole znów miało powód do świętowania. Tym razem, 9 marca, nasza placówka obchodziła dzień swojego patrona – imieniny Świętego Dominika. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych podopiecznych małą niespodziankę! Dzień rozpoczęliśmy od poznania historii o świętym Dominiku. Dzieciakom podobało się to, że choć był tylko małym chłopcem to już tyle dobra rozsiewał dookoła.  Następnie, tuż po małej przekąsce, każda z grup udała się kolejno do klasy pomarańczowej, gdzie czekała na nich pewna pani. Była to pani z Wildwood Nature Center in Park Ridge Park District, która przyszła do nas ze swoimi małymi przyjaciółmi. Razem z nią odwiedziła nas stonoga, jaszczurka, wąż, żółw oraz królik. Pani opowiedziała nam pokrótce o każdym z tych zwierzątek: co lubią jeść, w jakim środowisku naturalnym żyją oraz o charakterystycznych cechach dla ich gatunku.  Mieliśmy możliwość dotknąć każde ze zwierzątek, a kto wcale się nie bał i miał ochotę, mógł  nawet zrobić sobie zdjęcie z zawieszonym na szyi wężem!

Panie przedszkolanki były pełne podziwu, bo żadna nie odważyła się zrobić tego samego.   Nasz gość przyniósł również ze sobą skórę węża  oraz autentyczne jajo, z którego kiedyś wykluł się mały wężyk. Dzieciaki były zachwycone tym co zobaczyły i co się dowiedziały, dlatego było im troszkę żal rozstać się z nowymi, małymi przyjaciółmi. Ale nie ma co się smucić – już niebawem czekają nas kolejne atrakcje. Wybierzemy się w ekscytującą podróż do dalekiej krainy… ale ciiiii! O tym już wkrótce.

Świętujemy Walentynki

W końcu nadszedł długo wyczekiwany przez nas dzień Zakochanych, który obchodziliśmy we wtorek 14 lutego. Jak nasza przedszkolna tradycja nakazuje, tego dnia wszystkie dzieciaki oraz panie przybyły do przedszkola w swoich ulubionych piżamkach. Na porannych zajęciach nasi podopieczni poznali historię św. Walentego . Mieliśmy również okazję przekonać się na „własnej skórze” na czym polega praca listonosza, kiedy to musieliśmy wyciągnąć  listy z klasowej skrzynki pocztowej i wręczyć je odpowiednim odbiorcom.  Poprzez przygotowane wcześniej walentynki  oraz drobne upominki zbierane przez cały mijający tydzień, dzieciaki wyraziły swoją sympatię do kolegów i koleżanek. Przekonaliśmy się w ten sposób, że w życiu nie tylko chodzi o to żeby ciągle coś dostawać, ale i o to, żeby coś od siebie dać innym. Punktem kulminacyjnym naszego Dnia Zakochanych była uczta, na którą każde dziecko przyniosło coś pysznego do zjedzenia.  I tak oto w miłej atmosferze minął nam kolejny zimowy dzień.  Nasze serduszka choć rozgrzane życzliwością i tak z utęsknieniem wypatrują wiosny, a razem z nią kolejnych powodów do świętowania.

Wycieczka do teatru

Wygląda na to, że luty to miesiąc pełen atrakcji dla naszych dzieciaków. W środowy poranek nasze przedszkolaki z grup fioletowej i niebieskiej wybrały się na wycieczkę do teatru, który znajduje się przy jednej ze szkół w Chicago, na przedstawienie pt. „Jack and the Beanstalk” („Jaś i magiczne ziarnka fasoli”). Radości było co nie miara – zarówno z przejażdżki szkolnym autobusem jak i z całego przedstawienia.  Gdy dotarliśmy na miejsce,  organizatorzy przywitali nas i zaprosili do wielkiej sali ze sceną pośrodku i z prawdziwą, najprawdziwszą kurtyną! Kilka minut po tym jak zajęliśmy miejsca zaczęło się przedstawienie. Aktorzy przebrani w barwne stroje  pląsając pośród pomysłowej scenografii, swoją mową, śpiewem i tańcem przedstawili nam przygody dzielnego chłopca i jego magicznej fasoli. Artyści zachęcali i angażowali dzieciaki do wspólnej zabawy, co im się bardzo spodobało. Po przedstawieniu mieliśmy okazję sfotografować się oraz chwileczkę porozmawiać ze wszystkimi bohaterami przedstawienia. Jak zawsze po pobycie w teatrze, i tym razem wracaliśmy do przedszkola z wielkimi uśmiechami na twarzy i pięknymi wspomnieniami utrwalonymi w naszej pamięci.