Camping

W minionym tygodniu dwie najstarsze grupy przedszkolaków – fioletowa i niebieska – pojechały na kemping. Około godziny 9:30 przyjechał po nas szkolny autobus, który zawiózł nas do Wildwood Nature Center w Park Ridge.  Na miejscu czekały na nas panie, które podzieliły nas na dwie grupy abyśmy mogli swobodniej poruszać sie po terytorium parku. Pod nazdzorem swoich opiekunów dzieciaki mogły upiec sobie kiełbaske przy prawdziwym ognisku, spacerować po parku pomiędzy stawami i łąkami oraz bawić się w labiryncie. Ponadto, mogliśmy zobaczyć jakimi zwierzętami opiekują się pracownicy z tamtejszego ośrodka. Były to łasice, króliki, pieski preriowe, świnki morskie, różne rodzaje żółwii, węży, żab
oraz jaszczurek. W specjalnym terrarium były też i karaluchy, ale te cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem. Panie z Nature Center wyciągnęły z klatki łasicę oraz węża aby dzieciaki mogły
je dotknąć i powiedzieć czym różnią się od siebie te zwierzątka. Kolejnym i już ostatnim punktem naszej wyprawy kempingowej był lunch, którym dzieciaki zajadały się na świeżym powietrzu.
Po tak mile spędzonym przedpołudniu, nadszedł czas na powrót do przedszkola, a w nim – na chwilę odpoczynku. Ciekawe o czym tym razem śnili  nasi podopieczni…?

Nowy rok szkolny

Jak mówi stare, dobre przyszłowie „wszystko co dobre, szybko się kończy” – czas wakacji również. Zawitał już do nas wrzesień, a więc czas na zmiany! Spędzamy coraz mniej czasu na podwórku, przedszkolne sale zmieniają swój wystrój, mamy znacznie więcej zajęć niż przez ostatnie 2 miesiące. Dlaczego? Ponieważ rozpoczęsliśmy nowy rok szkolny. Będzie to kolejny rok – choć dla niektórych pierwszy w przedszkolu – zabaw, nauki oraz pracy nad swoimi słabościami. Wiele dzieci rozpoczęło swoją przygodę w nowych grupach, z nowymi paniami. Choć czasami początki bywają trudne, jesteśmy pewni, że z dnia  na dzień będzie tylko lepiej, a przedszkole stanie się ich drugim, ukochany domem.

Codzień będziemy  uczyć się nowych, ciekawych rzeczy ale także utrwalać swoje dotąd już zdobyte umiejętności. Zawrzemy nowe przyjaźnie, bądź umocnimy te, które już są. Będziemy jeździć
na wycieczki, organizować imprezy przedszkolne oraz przedstawienia dla najbliższych. Postaramy
się aby podczas pobytu w naszej placówce nikt nie narzekał na nudę.

Nasze głowy są pełne pomysłów i już nie możemy się doczekać aż będziemy je wszystkie realizować! A z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego  naszym dzieciakom, rodzicom
oraz wychowawcom życzymy dużo energii i uśmiechu na każdy dzień. Powodzenia!

Okres wakacyjny w naszym przedszkolu

Ależ ten czas szybko pędzi! Dopiero co był czerwiec i żegnaliśmy z łezką w oku naszych niebieskich graduantów,  a już mamy sierpień i lato w pełni. Pogoda podczas tegorocznych wakacji dopisuje nam dużo bardziej niż w ubiegłych, dlatego mnóstwo czasu spędzamy na naszym podwórku. Często też chodzimy ochłodzić się troszkę podczas zabaw wodnych, które sprawiają nam bardzo dużo frajdy i radości. Co odważniejsi kończą pobyt na podwórku przemoczeni do suchej nitki, a ci bardziej ostrożni uważają aby czasami nie podejść zbyt blisko strumienia wody.

Czas wakacji to także czas, kiedy przychodzą do naszego dominikowego przedszkola nowi wychowankowie. Choć początki bywają różne i rano często ciężko rozstać się z ukochaną mamą, to po paru chwilach spędzonych z rówieśnikami na twarzyczkach nowych przedszkolaków pojawia się uśmiech. A nam o nic więcej, jak właśnie o ten szczery uśmiech nie chodzi.

Sierpień jest również miesiącem w którym zaczynamy gromadzić artykuły szkolne potrzebne nam do pracy na zbliżający się nowy rok szkolny. Dzięki nim będziemy mogli przygotowywać kolorowe prace plastyczne oraz uczyć się liczyć i pisać. Pragniemy w tym miejscu podziękować naszym kochanym rodzicom, którzy  – jak zwykle – stanęli na wysokości zadania.

Tak więc korzystajmy z tej pięknej pogody i cieszmy się ostatnimi tygodniami beztroskiej zabawy. Musimy porządnie naładować słonkiem swoje akumulatory, ażeby starczyło nam energii na zbliżającą się jesień.

Odwiedziny w lokalnej straży pożarnej

W  czartek (5/4/2017) dwie najstarsze grupy przedszkolaków  wybrały się na wycieczkę do Stacji Straży Pożarnej w Mount Prospect, żeby zobaczyć na własne oczy na czym polega praca prawdziwego strażaka. Dzięki  życzliwości tamtejszych pracowników mogliśmy nauczyć się paru podstawowych zasad bezpieczeństwa, które podczas pożaru mogą okazać się bardzo pożyteczne. Dzieciaki  dowiedziały się, jak bardzo szybko może rozprzestrzenić się w domu pożar, gdzie muszą pójść gdy wydostaną się z płonącego budynku oraz jak trzeba się zachować gdy ich ubranko zacznie płonąć. Ponadto dzieciaki nauczyły się, że szkodzący nam dym zawsze unosi sie do góry, a powietrze którym można oddychać znajduje się tuż przy samej podłodze. Pan strażak Marek przypomniał nam również, że podczas pożaru absolutnie nie możemy się nigdzie w domu chować, ale musimy podejść do okna i tam cierpliwie czekać na pomoc. Podczas naszej wycieczki uczestniczliśmy również w teatrzyku kukiełkowym. Pan Alarm opowiedział nam o tym jak bardzo ważne jest by w każdym domu znajdował się Smoke Detector, który informuje nas, że coś, gdzieś się pali. Był tam też pan Szop, który nauczył nas piosenki „Stay down – crawl out”, która przypomniała nam najbezpieczniejszy sposób na wydostanie się z płonącego pomieszczenia.

Gdy juz zbliżaliśmy sie do końca wycieczki, dwaj  panowie opowiedzieli nam o tym jak ważny jest numer telefonu 911, i że każdy – nawet dziecko – może tam zadzonić jeśli jest taka potrzeba, np.w razie pożaru, wypadku lub gdy jego mama/tata „nie chce się obudzić”. Jednak trzeba pamietać, że nigdy – przenigdy – nie wolno dzwonić pod numer 911 dla żartu! Gdy wyszliśmy na zewnatrz budynku, czekała tam na nas jeszcze jedna atrakcja – wóz strażacki. Mogliśmy zobaczyć z bliska co sie na nim znajduje i do czego wszytkie te narzędzia służą. Gdy tylko zrobiliśmy sobie wszyscy pamiątkowe zdjęcie, nadszedłczas powrotu do przedszkola. A tam czekał już na nas pyszny obiadek pani Uli i wygodne leżaczki.

Kolejna Wycieczka Autokarowa

Przyszed czas na kolejna relację z naszej dominikowej wycieczki. W czwartek, 6 kwietnia, grupy fioletowa i niebieska pojechały na wycieczkę do Kohl’s Children Museum. Po przypomnieniu sobie zasad bezpieczeństwa i tego jak należy zachowywać się w takich miejscach, okolo godziny 9 wsiedliśmy do autobusu szkolnego. Na miejscu czekała już pani, która zaprowadziła nas do pokoju gdzie mogliśmy zostawić swoje kurtki i lunch.  Z tego miejsca wyruszyliśmy na zwiedzanie muzeum w cztero lub pięcio osobowych grupch. Mieliśmy możliwość zrobić prawdziwe zakupy w „Whole Foods” oraz wcielić się w rolę kasiera. Mogliśmy przyglądać się naszym cieniom oraz oglądać swoje odbicie w śmiesznych lustrach. Mogliśmy tworzyć muzykę w Music Room oraz aranżować wystrój wnętrza w Art Room. Dzieciaki wcieliły się również w rolę budowniczych obsługujących koparkę, dźwig do przenoszenia cegieł oraz taczki. Naszym podopiecznym bardzo podobała się też myjnia samochodowa oraz mały plan miasta z autostradami. Część z dzieciaków miało również okazję pobawić się w wizażystów i pomalować swoje buzie, bądź buzię swojego przyjaciela. Bez  wiątpienia jedną z największych atrakcji  była zabawa w Water Room, gdzie ubrane w nieprzemakalne fartuszki dzieci mogły chlapać się we wodzie.

Przez cały tydzień poprzedzający nasz wyjazd uczyliśmy się w przedszkolu o Chinach. Dlatego też, głównym celem naszej wycieczki była wystawa poświęcona temu właśnie państwu. Nasi podopieczni
zobaczyli w muzeum typowe mieszkanie chińskiej rodziny, pojazdy jakimi się poruszają, ich ulubione potrawy oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Mieliśmy również możliwość uczestniczyć w paradzie smoka, w której nasze dzieciaki przebrane w chińskie stroje defiladowały przez całe muzeum grając na różnych instrumentach.  Pare minut po naszym przemarszu nadeszła pora lunchu, a nie jednemu z nas już o tej porze kiszki marsza grały.  Najedznie i zadowoleni z tak aktywnie i ciekawie spędzonego przedpołudnia, wróciliśmy autobusem na drzemkę do przedszkola. I choć pewnie nie wszyscy byli wstanie zaglądnąć w każdy kącik muzeum, to jesteśmy przekonani, że dzieciaki wrócą tam jeszcze nieraz.

Dzień Naszego Patrona

Choć niestety wiosny za oknem jeszcze nie widać, to nasze przedszkole znów miało powód do świętowania. Tym razem, 9 marca, nasza placówka obchodziła dzień swojego patrona – imieniny Świętego Dominika. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych podopiecznych małą niespodziankę! Dzień rozpoczęliśmy od poznania historii o świętym Dominiku. Dzieciakom podobało się to, że choć był tylko małym chłopcem to już tyle dobra rozsiewał dookoła.  Następnie, tuż po małej przekąsce, każda z grup udała się kolejno do klasy pomarańczowej, gdzie czekała na nich pewna pani. Była to pani z Wildwood Nature Center in Park Ridge Park District, która przyszła do nas ze swoimi małymi przyjaciółmi. Razem z nią odwiedziła nas stonoga, jaszczurka, wąż, żółw oraz królik. Pani opowiedziała nam pokrótce o każdym z tych zwierzątek: co lubią jeść, w jakim środowisku naturalnym żyją oraz o charakterystycznych cechach dla ich gatunku.  Mieliśmy możliwość dotknąć każde ze zwierzątek, a kto wcale się nie bał i miał ochotę, mógł  nawet zrobić sobie zdjęcie z zawieszonym na szyi wężem!

Panie przedszkolanki były pełne podziwu, bo żadna nie odważyła się zrobić tego samego.   Nasz gość przyniósł również ze sobą skórę węża  oraz autentyczne jajo, z którego kiedyś wykluł się mały wężyk. Dzieciaki były zachwycone tym co zobaczyły i co się dowiedziały, dlatego było im troszkę żal rozstać się z nowymi, małymi przyjaciółmi. Ale nie ma co się smucić – już niebawem czekają nas kolejne atrakcje. Wybierzemy się w ekscytującą podróż do dalekiej krainy… ale ciiiii! O tym już wkrótce.

Świętujemy Walentynki

W końcu nadszedł długo wyczekiwany przez nas dzień Zakochanych, który obchodziliśmy we wtorek 14 lutego. Jak nasza przedszkolna tradycja nakazuje, tego dnia wszystkie dzieciaki oraz panie przybyły do przedszkola w swoich ulubionych piżamkach. Na porannych zajęciach nasi podopieczni poznali historię św. Walentego . Mieliśmy również okazję przekonać się na „własnej skórze” na czym polega praca listonosza, kiedy to musieliśmy wyciągnąć  listy z klasowej skrzynki pocztowej i wręczyć je odpowiednim odbiorcom.  Poprzez przygotowane wcześniej walentynki  oraz drobne upominki zbierane przez cały mijający tydzień, dzieciaki wyraziły swoją sympatię do kolegów i koleżanek. Przekonaliśmy się w ten sposób, że w życiu nie tylko chodzi o to żeby ciągle coś dostawać, ale i o to, żeby coś od siebie dać innym. Punktem kulminacyjnym naszego Dnia Zakochanych była uczta, na którą każde dziecko przyniosło coś pysznego do zjedzenia.  I tak oto w miłej atmosferze minął nam kolejny zimowy dzień.  Nasze serduszka choć rozgrzane życzliwością i tak z utęsknieniem wypatrują wiosny, a razem z nią kolejnych powodów do świętowania.

Wycieczka do teatru

Wygląda na to, że luty to miesiąc pełen atrakcji dla naszych dzieciaków. W środowy poranek nasze przedszkolaki z grup fioletowej i niebieskiej wybrały się na wycieczkę do teatru, który znajduje się przy jednej ze szkół w Chicago, na przedstawienie pt. „Jack and the Beanstalk” („Jaś i magiczne ziarnka fasoli”). Radości było co nie miara – zarówno z przejażdżki szkolnym autobusem jak i z całego przedstawienia.  Gdy dotarliśmy na miejsce,  organizatorzy przywitali nas i zaprosili do wielkiej sali ze sceną pośrodku i z prawdziwą, najprawdziwszą kurtyną! Kilka minut po tym jak zajęliśmy miejsca zaczęło się przedstawienie. Aktorzy przebrani w barwne stroje  pląsając pośród pomysłowej scenografii, swoją mową, śpiewem i tańcem przedstawili nam przygody dzielnego chłopca i jego magicznej fasoli. Artyści zachęcali i angażowali dzieciaki do wspólnej zabawy, co im się bardzo spodobało. Po przedstawieniu mieliśmy okazję sfotografować się oraz chwileczkę porozmawiać ze wszystkimi bohaterami przedstawienia. Jak zawsze po pobycie w teatrze, i tym razem wracaliśmy do przedszkola z wielkimi uśmiechami na twarzy i pięknymi wspomnieniami utrwalonymi w naszej pamięci.

Tegoroczny bal karnawałowy

W piątek 3 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy karnawał.

Tego dnia dzieciaki przyszły do nas przebrani za przeróżne postacie. Byli policjanci, spidermen, supermen, lalki, księżniczki, postacie z gwiezdnych wojen i wiele, wiele innych.  Jak co roku, dwie najstarsze i dwie najmłodsze grupy połączyły się  ze sobą aby wspólnie uczestniczyć w grach, tańcach i zabawach. Najmłodsi  spotkali się w klasie pomarańczowej gdzie prezentowali swoje kolorowe stroje, rozpoznawali przebrania kolegów i wspólnie ze swoimi paniami tańczyli w rytm skocznych melodii.  Starszaki bawiły się równie wyśmienicie – naprzeciwko, w sali fioletowej.  Już od samego rana mogliśmy podziwiać wymyślne przebrania, w których dzieciaki spędzili niemalże cały dzień! Cała zabawa karnawałowa rozpoczęła się krótką inscenizacją bajki „Czerwony kapturek” przygotowaną przez „starszakowe” panie. Następnie każdy miał szanse zaprezentować kolegom i koleżankom swój strój. Kolejną atrakcją były konkursy tańca w parach z balonem oraz na gazecie. Oczywiście wygrali wszyscy! :) Później przyszedł czas na tańce do ulubionych melodii dzieci – śmiechom i radości nie było końca! Choć ciężko było rozstać się ze swoim przebraniem na czas leżakowania, po przebudzeniu dzieciaki znów miały szanse przemienić się w ukochane postacie ze świata bajek i fantazji. Jednakże w godzinach popołudniowych czar magicznego, karnawałowego dnia pryskał i przyszedł czas na powroty do domu. I choć niektórzy byli zawiedzeni, nie ma powodów do smutku – kolejna zabawa, pełna tańców i zabaw już wkrótce! :)

Uroczystość choinkowa w naszym przedszkolu

Za oknem już śnieg, więc jak to coroczny zwyczaj nakazuje, w sobotę 10 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się Bożonarodzeniowe Jasełka. Każda z grup pojawiła się wraz ze swoimi bliskimi o ustalonej godzinie. Już od samego progu witał wszystkich gości śpiew kolęd, a w powietrzu unosiła się świąteczna atmosfera.

Dzień imprezy rozpoczęła grupa Czerwona. Bajkowe krasnoludki „wjechały” do głównej sali na śnieżnych saniach, by później śpiewem i tańcem okazać radość z narodzin Jezuska.
Z krasnoludkami przyjechali Maryja, Józef oraz Aniołkowie, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem występów ;) .

 Grupa Pomarańczowa w tym roku zamieniała się w mrugające Gwiazdki, które rozświetlały ciemną noc podczas narodzin Jezuska. Chłopcy i dziewczynki odświętnie ubrani w biało-czarne stroje, w rytm melodii „Nocnej ciszy” wolniutko zaczęli pojawiać się na scenie. Mogliśmy podziwiać występy małych artystów, którzy  recytacją wierszyków i śpiewem cieszyli uczy i oczy swoich rodziców
i bliskich.

Przyszedł kolej na grupę Niebieską. Najstarsze dzieciaki przedstawiły historię narodzin Jezusa. Dzieci recytowały piękne wierszyki oraz śpiewały świąteczne piosenki, zarówno po polsku jak i po angielsku. Wiele dzieci wykonywało utwory samodzielnie, za co dostali ogromne brawa bo to przecież wcale nie takie łatwe zadanie.

Naszą Jasełkową sobotę zamknął występ grupy Fioletowej. I choć za oknem powoli zapadał już zmrok, nasi dzielni, mali aktorzy wcale nie byli zmęczeni. Każdy spisał się na medal, wypełniając swoją rolę tak jak należy.

Po części artystycznej każdej z grup, do dzieci przychodził Mikołaj. Obradował wszystkich pięknymi prezentami i choć jedni bali się go troszkę, a drudzy dzielnie odbierali swoje podarki, to bez wątpienia każde z dzieciaków wyszło tego dnia z przedszkola z ogromnym uśmiechem na twarzy.
A gdy Mikołaj opuścił już nasze progi dzieciaki, rodzice, bliscy oraz panie nauczycielki mieli chwilkę czasu aby poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez naszych niezawodnych rodziców oraz zamienić ze sobą parę ciepłych słów.

Jak co roku zostały nam z tego dnia wspaniałe wspomnienia i mnóstwo zdjęć, do których chętnie będziemy wracać podczas tych  zimowych dni :)